Cronică La Liga, etapa 8, Sezonul 2019/2020

Barcelona vs Sevilla

Întoarcerea regelui, probabil așa trebuie început rezumatul acestei partide. Știrea cea mai importantă este revenirea lui Messi cu gol în La Liga. Argentinianul a marcat golul de 4-0, după o lovitură liberă executată cu mare finețe. Până atunci Luis Suarez, Vidal și Dembele au marcat pentru Barcelona. Senzația a fost că Ernesto Valverde a găsit formula potrivită, catalanii fiind mai mobili și mai dinamici. Echipa blaugrana a avut mai multă prospețime, mai multă agresivitate în contra-presing. Oamenii din linia mediană compusă de Valverde au încercat mai multe pase verticale, au vrut să penetreze mai mult printre fundașii centrali ai Sevillei care au mari probleme. Însă până la deschiderea scorului, olandezul LuuK de Jong, de la Sevilla, a ratat 3 șanse de a deschide scorul, una chiar uriașă. Dacă atacantul oaspeților marca, partida putea arăta mai complicat pentru Barcelona. Frenkie de Jong e la un nivel bun spre foarte bun încă de la începutul sezonului, dar când joacă 6, în poziția lui Busquets pare să se simtă mai comfortabil. Vidal dacă poate să mai fie constant la această vârstă, poate reprezenta un factor important pentru echipă prin energia pe care o aduce. Griezmann a fost lăsat pe bancă, iar Dembele a fost titular și a marcat. Calități are francezul, dar problemele fizice și de multe ori modul în care gândește viața expra-sportivă îl țin departe de nivelul maxim pe care îl poate atinge. Semedo a fost periculos ca fundaș stânga. Luis Suarez a marcat un super gol și cred că putea să realizeze dubla, dar Messi a vrut neapărat să marcheze, iar la o fază când atacantul uruguayan era liber, decarul gazdelor a preferat acțiunea individuală, încheiată fără gol. Barcelona e în creștere, iar cu Leo Messi la 85/90% din capacitate e favorită la titlu. Problemele pentru Barca cu Valverde vin în dublele eliminatorii din Liga Campionilor.

Real Madrid – Granada

A fost derby-ul etapei, pentru că s-au întâlnit echipele de pe primele locuri două locuri. Sigur, un derby conjuctural, dar și pe meritele celor de la Granada care au un început de campionat senzațional. Zidane a pedepsit câțiva jucători. Lucas Vazquez și Vinicius au fost lăsați în afara terenului pentru nivelul slab arătat în special în partida cu Brugge, iar Modric lăsat pe bancă, dar croatul a intrat după accidentarea lui Toni Kroos din prima repriză. Un detaliu important de menționat, pentru că germanul e foarte probabil să lipsească din El Clasico, iar Zidane a a început al doilea său mandat cu decizia de a îi prelungi contractul fostului jucător de la Bayern Munchen, considerându-l vital în ce își propune prin strategia de joc. Real Madrid s-a impus cu 4 la 2. Ca și în partida cu Brugge, echipa lui Zizou a avut 2 fețe. Una bună într-o repriză și una foarte slabă în celălalt act, doar că acum s-au inversat. În prima repriză, nou promovata Granada a fost subordonată, în special după pasa formidabilă a lui Gareth Bale care l-a servit excelent pe Benzema, de acolo parcă totul a fost mai simplu. Carvajal improvizat ca fundaș stânga a ratat două șanse importante, până ca Eden Hazard să își intre în rol. Șeptarul blanco a marcat printr-o atingere fină în finalul primei reprize, reușind să spargă gheața în echipamentul lui Real Madrid. În startul rerprizei secunde, belgianul a produs o fază de calitate, a scos balonul în zona centrală de unde Modric a marcat un super gol. După acea reușită, Madridul a redus motoarele, distanța dintre linii a fost mai mare, efortul depus în repriza a doua cu Brugge s-a simțit și Granada a marcat de două ori. Finalul i-a dat ceva emoții lui Zidane, dar după intrarea lui „Hames” Rodriguez lucrurile au arătat mai echilibrat, iar în cele din urmă columbianul a și marcat, după 2 ani și jumătate din nou pentru clubul său favorit. Scor final 4 la 2, dar cu Real Madrid care are lacune destule în exprimare.

Real Valladoid vs Atletico Madrid

Indiferent de formula de start pe care mizează Cholo Simeone, acest Atletico Madrid îmi lasă senzația că e mai defensiv decât echipa din precedentele sezoane. Exprimarea ofensivă este foarte redusă, iar așa cum scriam și în trecut, Koke și Saul cred că pot să ofere un randament mai bun, dacă planul antrenorului argentinian ar fi ceva mai versatil măcar contra unor echipe de genul lui Real Valaldoid. În formula lui Atleti s-au regăsit din nou încă din primul minut Morata și Diego Costa, ca în meciul cu Lokomotiv Moscova, dar pretația a fost mai slabă. Lângă ei a fost și Joao Felix titular, dar portughezul a jucat în banda stângă. Sunt multe situații de atac pozițional și în special pe mingea a doua, când Atletico îi simte teribil lipsa lui Griezmann. Saul a mai mișcat ceva, Koke s-a văzut puțin ca mijlocaș dreapta, iar gazdele puteau chiar deschide scorul. Sandro, fostul jucător de la Barcelona a scos un penalty, dar tot el l-a ratat. Gândul că în poartă e Oblak, te face să dai cât mai tare și astfel se poate întâmpla să trimiți peste poartă. În repriza a doua, Atletico și-a creat ocazii, cea mai mare prin Angel Correa, dar mingea a lovit bara, iar Simeone pierde 2 puncte importante pentru în lupta pentru titlu, într-un sezon, în care multă lume o consideră mai puternică pe Arleti, decât pe Real Madrid în lupta cu Barcelona pentru coroană.

Real Sociedad – Granada

Cât timp s-a jucat 11 contra 11, gazdele au fost echipa mai bună. Bascii au deschis scorul rapid în minutul 5 prin Mikel Merino și la acel scor, Real Sociedad era pe loc de Champions League. Echipa antrenată de Imanol Alguacil a continuat să producă un fotbal șampanie prin Oyarzabal, Odegaard și Willian Jose, iar decarul Oyarzabal putea să ducă scorul la doi la zero, însă a ratat două situații foarte importante. Chiar și în startul reprizei secunde, gazdele au fost mai periculaose, dar până în minutul 53 când Diego Llorente a fost eliminat. De acolo s-a schimbat enorm jocul, iar Getafe a produs câte un atac periculos la poarta lui Moya la câte 3 minute. Jaime Mata și Maksimovic au marcate golurile victoriei pentru oaspeți, care după acest succes, vin la doar 3 puncte de locurile de Europa League, competiție în care evoluează și o fac foarte bine.

Celta Vigo vs Athletic Club

Indiferent de ceea ce ar fi reușit Bilbao în partida cu Valencia aș fi mizat în acest meci pe Celta Vigo pentru că Athletic am mai spus joacă slab  în deplasare. Totuși înfrânferea de pe San Mames contra Valenciei cu 0 la 1, din etapa precedentă, mă așteptam să îi motiveze pe elevii lui Gaizka Garitano. Celta a fost însă echipa mai creativă și mai periculoasă. Volumul de joc pe care îl aduc Iago Aspas, Denis Suarez, Santi Mina și Rafinha este de o echipă de Europa League. Sunt oameni ofensivi care pot să mărească reperele pentru o echipă care în urmă cu doi ani și jumătate a fost aproape de finala Europa League. Atheltic Bilbao are lot prea scurt și deja pare ca energia să nu mai fie la același nivel ca în primele 5 etape. Poate a fost atins deja un vârf de formă, pentru că așa cum mai spun antrenorii, o echipă poate atinge 2 sau 3 vârfuri de formă într-un sezon. Este osibil să o vedem pe Atheltic începând cu luna ianuarie din nou la un nivel fizic foarte bun.

Valencia – Deportivo Alaves

Cu antrenor schimbat în plin sezon, cu o campanie de transferuri deloc impresionantă și cu multe scandaluri în vestiar, Valencia a ajuns totuși pe locul 8 cu 12 puncte, la doar 2 lungimi de obiectivul echipei, poziția a patra. Era de așteptat ca echipa lui Celades să se impună. Alaves are un joc insipid, o echipă rigidă care nu poate mai mult de locul 15, iar totuși liliecii au în componență jucători dezechilibranți, precum Rodrigo și Parejo. Valencia a cîștigat cu 2 la 1, dar cu puține emoții. Evident gazdele au impus ritmul jocului. Maxi Gomez este deja la a patra reușită în acest sezon și pare capabil să progreseze. Interesant este că Valencia obține foarte ușor lovituri de la 11 metri în acest start de sezon. Poate să fie un element important pentru calificarea în Champions League.

Real Betis vs Eibar și Leganes – Levante

Primul meci s-a încheiat la egalitate, 1 la 1. Oaspeții au fost mai buni în prima repriză. Îmi place că Mendillibar a renunțat la acel 4-4-2 clasic, în care părea ca echipa să fie citită atât de ușor și a trecut la un 4-3-3, un 4-5-1 pe tranziție negativă care să aducă mai mult echilibru în ambele fazele ale jocului. Orellana cam cel mai periculos jucător de la oaspeți. Real Betis dă unul din golgheterii campionatului, în persoana lui Loren Moron, iar el a și egalat. Cred că echipa verdi-blanco are un lot pentru un sistem mai complex, decât un simplu 4-4-2, pe care mizează Rubi ca și la Espanyol.

După 8 etape Leganes nu are victorie. Din punct de vedere al ocaziilor create însă este pe 10. Oamenii din ofensiva madrilenilor ratează foarte mult. În acest meci au ratat enorm, indiferent că scorul a fost 0-0, 0-1, 0-2 și 1-2. Martin Braithwaite a intrat foarte bine în meci, a marcat, dar apoi a ratat un penalty care putea aduce un punct important. Levante a fost norocoasă sau mai bine spus păzită de Aitor Fernandez care la ultima fază a meciului i-a refuzat golul lui Juan Soriano, portarul de la Leganes. Ratarea în rezumatul de mai jos.

Osasuna – Villarreal și Mallorca vs Espanyol

Osasuna a meritat victoria fără dar și poate. Chiar dacă a fost condusă, din minutul 5, echipa bască a dictat ritmul partidei, a exercitat un presing de echipă importantă în fotbalul modern și a putut întoarce scorul grație golurilor marcate de argentinienii Facundo Roncaglia și Chimy Avila. Villarreal arată prea puțină calitate ofensivă pentru o echipă cu un lot ce are o valoare triplă față de a Osasunei.

Pe Iberostar Estadi s-au întâlnit două echipe aflate pe locuri retrogradabile. Prestațiile lui Espanyol sunt bune spre foarte bune în Europa League, dar în campionat deplorabile. Gazdele au câștigat un meci important pe merit, iar cele două au făcut rocadă în clasament. Golurile victoriei de 2 la 0, au fost înscrise de Budimir și veteranul Salva Sevilla, pe care se axează toată strategia nou promovatei.